Kapsuła młodości
Nie bez powodu komora hiperbaryczna bywa nazywana „kapsułą młodości”. Tlenoterapia korzystnie wpływa na wygląd, przede wszystkim skóry – redukując takie problemy jak widoczne oznaki starzenia czy trądzik.
Jak to możliwe?
Terapia tlenem przyspiesza wydalanie toksyn, poprawia metabolizm i wspomaga regenerację nabłonka. Nawet 8 razy zwiększa też produkcję komórek macierzystych. Według badań korzystnie wpływa również na syntezę kolagenu.
To wszystko redukuje stany zapalne, co jest pomocne w walce ze zmianami skórnymi. Przyspiesza również regenerację skóry po zabiegach estetycznych (np. mezoterapii) i działa wygładzająco na zmarszczki. Po sesjach w komorze hiperbarycznej pacjenci obserwują także poprawę ukrwienia i elastyczności skóry, zmniejszenie obrzęków oraz normalizację przebarwień i napięcia skóry.
Jak tlenoterapia działa na wygląd skóry?
Badanie wykazało, że unikalny protokół leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem może odwrócić dwa główne procesy związane ze starzeniem się: skracanie telomerów i akumulację mutacji w komórkach.
Czym są telomery? To końcowe fragmenty chromosomów. Ich zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami w trakcie kopiowania. Co ważne, telomer ulega skróceniu podczas podziału komórkowego. Proces postępuje wraz z wiekiem i wpływa na starzenie organizmu, m.in. wygląd skóry.
Koncentrując się na badaniu materiału DNA, który pochodził z immunologicznych komórek krwi, izraelscy naukowcy odkryli do 38% dłuższe telomery – właśnie po zastosowaniu sesji w komorze hiperbarycznej.
Badanie kliniczne przeprowadzono w ramach kompleksowego izraelskiego programu, którego celem jest zbadanie możliwości odwrócenia procesu starzenia.
„W bieżącym badaniu chcieliśmy zbadać wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na względnie zdrowych starzejących się ludzi i dowiedzieć się, czy takie terapie mogą spowolnić, zatrzymać, a nawet odwrócić normalny proces starzenia się na poziomie komórkowym” – wyjaśnił główny autor, prof. Efrati.
Przebieg badania
W ciągu 90 dni 35 zdrowych osób w wieku 64 lat i starszych odbyło serię 60 sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Od każdego uczestnika pobierano próbki krwi: przed, w trakcie i na końcu leczenia, a także jakiś czas po zakończeniu sesji terapeutycznych.
Później przeprowadzono analizę różnych komórek odpornościowych we krwi i oceniono wyniki.
Wykazano, że leczenie faktycznie odwróciło proces starzenia na dwa główne sposoby:
- telomery na końcach chromosomów stały się dłuższe (między 20% a 38% w zależności od typu komórki);
- odsetek starzejących się komórek w ich całkowitej populacji uległ znacznemu obniżeniu (o 11–37%).
„Obecnie skracanie telomerów jest uważane za »Świętego Graala« biologii starzenia się. Naukowcy na całym świecie próbują opracować farmakologiczne i inne sposoby wydłużania telomerów. Nasz protokół hiperbarii tlenowej pomógł to osiągnąć, udowadniając, że proces starzenia można faktycznie odwrócić na podstawowym poziomie komórkowym i molekularnym” – powiedział profesor Efrati.
Badanie izraelskich naukowców wykazało, że 90 dni tlenoterapii może wydłużyć telomery w znacznie większym tempie niż jakakolwiek inna dostępna terapia.
Link do badania: https://www.aging-us.com/article/103571





oxyco